ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

sohbet, okey, tavla, chat
5 Mayıs 2024, Pazar 02:55   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Kültür Sanat Hobiler > Müzik, Vido Klip, Playlist, Konser
forum sohbet oyun basliklari
   `Resimdeki Gözyaşları` ve...Cem KARACA
 Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

cctugaycc

cctugaycc resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  22.Nis.2010 Per 13:33:50      `Resimdeki Gözyaşları` ve...Cem KARACAsohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle

TİYATRO KULİSLERİNDE ÇOCUKLUK

Karaca’nın doğum tarihi 1945 olarak düşüyor kayıtlara... Ailesi, özellikle anne tarafı, anneannesi Mari, büyük teyzesi Roza, annesi İrma ya oyuncu, ya şarkıcı. Ama sizler annesini İrma değil, Toto Karaca olarak tanıyorsunuz; çünkü kendisi gibi İran asıllı Azeri, tiyatro sanatçısı Mehmet Karaca ile evlenince ismini de değiştiriyor. İran Konsolosluğu’nda, 1939’da evlenen çiftin, resmi Cumhuriyet nikahını 1952’de yaptırması küçük Cem’in kafasını karıştırıyor. Dokuz -on yaşlarında evde bulduğu evlenme cüzdanıyla anne ve babasının üzerine yürüyor: “Çabuk söyleyin, ben veledi zina mıyım?”
Cem Karaca’nın çocukluğuna tiyatro kulisleri ve Bakırköy tanık. Müzik erken düşüyor aklına, annesi desteklerken, kafasına “oğlum hariciyeci olacak”ı takan baba Karaca elinden geleni ardına koymuyor. Oğlunu, sahneye çıktığı aile gazinosunda yuhalatıyor; bir adam tutup sahneye gönderiyor, adam, “Bırak bu işleri oğlum, al şu elli lirayı, bir Adanalı çal da, oynayalım” diyor. Cem Karaca vazgeçmiyor, Elvis Presley, Frank Sinatra şarkılarını söylemeyi sürdürüyor.

TÜRKÜLERLE ROCK

Robert Kolej’de yatılı okuyan Karaca’nın kurduğu ilk grubun adı: ‘Cem Karaca ve Dinamitler’, onu ‘Cem Karaca ve Beklentileriniz’, ‘Cem Karaca ve Jaguarlar’ izliyor.
Askerde dinlediği saz, Karaca`nın müzik yaşamına yön veriyor. O Müslüman mahallesinde salyangoz satar gibi şarkılar söylemeyecek artık... Bu, Anadolu Pop müziğinin doğuşunun da habercisi... Anadolu kültürünü araştırıyor ve şarkılarını artık bu kültürün izini sürerek besteliyor, seslendiriyor. Bu yolundaki ilk şarkı Erzurumlu Emrah`ın `Yok Yok`undan besteleniyor... `Yok Yok` Karaca ile yeni grubu Apaşlar`a, 1967 Altın Mikrofon yarışmasında ikincilik ödülünü kazandırıyor. Şarkı yarışmayı düzenleyen Hürriyet Gazetesi tarafından plağa da kaydediliyor...
Karaca ve Apaşlar ikinci olarak Pir Sultan Abdal’dan ‘Hudey’i şarkıya dönüştürüyorlar. Artık gençlerin yeni gözdesi Cem Karaca. Site Sineması’nda verdikleri ilk konser kolay kolay unutulmuyor. Dolandırıldıkları için biraz sıkıntılı geçse de altı aylık bir Almanya macerasını müzik adına iyi bir deneyime dönüştürüyorlar... Bu deneyimin ürünü ‘Resimdeki Gözyaşları’ 600 binin üzerinde satışa ulaşıyor. Karaca ve Dadaşlar, konserlerini bir gösteriye dönüştürüyor, bu seyircinin daha çok ilgisini çekiyor. Bunda Cem Karaca’nın, daha lise yıllarında tiyatroyu denemesinin, hatta Altan Erbulak’la bir oyunda sahneye çıkmasının büyük payı var.

Ancak Apaşlar ve Karaca için yol ayrımına geliniyor, çünkü Karaca Türkiye`nin içinde bulunduğu politik kargaşadan etkileniyor ve rotasını sola çeviriyor. Oysa Resimdeki Gözyaşları şarkısının bestecisi Mehmet Soyarslan dahil, grup üyeleri işlerinin sadece müzik olduğunu düşünüyorlar.

ALMANYA`DA BİR SÜRGÜN

Seyhan Karabay, Ünol Büyükgönenç, Cengiz Türksoy ve Muhabbet Kokar`la birlikte Kardaşlar`ı kuran Cem Karaca, `Dadaloğlu`, `Emmoğlu`, `Kendim Ettim Kendim Buldum`, `Unut Beni` ile seyirciyi büyülemeyi sürdürüyor. Bu arada enstrümanlar daha da zenginleşiyor. Artık folklorik motifleri pop ve rock formuyla birleştirmekte daha cesur davranabilirler... Ancak politik tavır daha ağır basıyor, `Niksar`ın Fidanları`, `Acı Doktor`, `Kara Yılan`, ve `Lümüne`yi daha sert, daha marşvari, daha çok dönemin ruhunu yakalayan şarkılar izliyor; `Tamirci Çırağı`, `Parka`, `Beni Siz Delirttiniz`, `1 Mayıs`, `Kavga`... Kardaşlar da dağılıyor, Karaca önce Moğollar`la, sonra da Dervişan`la birleşiyor. Bütün müzik listelerinde Cem Karaca’nın bir şarkısı bulunuyor ve o yılın müzik ödüllerinden bir ya da birkaçını Karaca ve grubu alıyor...

1979`da politik yaşamın daha da sertleşmesi Cem Karaca`yı yol ayrımına getiriyor, "Benden bu kadar" deyip Almanya`ya gidiyor. Hakkında yapılan bir ihbar vatandaşlıktan çıkarılmasına yol açınca, bu gidiş bir sürgüne dönüşüyor.

MEMLEKETE DÖNÜŞ

Sekiz yıl sonra dönemin başbakanı Turgut Özal`ın desteğiyle geri döndüğünde, cebinde yeni şarkılar taşıyor... Dönüş şekliyle, yani başbakandan onay alarak dönmesi nedeniyle çok eleştiriliyor, çok yargılanıyor. Artık ne eskisi kadar seviliyor, ne de ondan vazgeçilebiliyor... Çoğunluk için yaptıkları sesini ve şarkılarını bastırmaya yetmiyor. O yine kendi şarkılarını söylüyor, yine muhalif duruyor. Döndükten sonra ilk albümü ‘Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar’. ‘Töre’, ‘Kahya Yahya’, ‘Yiyin Efendiler’ de dinleyiciden olumlu tepki alıyor. 90’ların başında yaptığı ‘Oh be’ ile kendisine sırt çevirenlere, eleştirenlere Karaca’ca bir yanıt veriyor: “Ben döneksem döndüm diye memleketime/ Döndüm baba döndüm işte oh be!” İçinde rap denemesinin de yer aldığı ‘Nerde Kalmıştık’ Cem Karaca’nın son çalışmalarından biri oluyor.

Sorulduğunda kendisini "Müslümanım, annemden gelen sanat aşkı ve bir miktar Ermenilik, babamdan gelen bir miktar Azerilik`le bir harita cümbüşü çiziyorum. Netice itibarıyla, Türkiyeliyim" diye tanımlayan Karaca, sesi içinse "Amacım değil, aracım" diyor. Bu aracı çok amacın içinden geçiren Karaca artık yok... Zaman bir kez daha haklı çıkacak, şarkılar şarkıcısından daha uzun yaşayacak...

CC sohbet icin buraya
  Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir